nargile-cafe

CAFE NARGİLE DEKORASYONLARI

Cafeler, biraz kafa dağıtmak, arkadaşlarla vakit geçirip sohbet etmek, evden uzaklaşmak, yorulunca dinlenmek için ilk başvurduğumuz yerler arasındadır. Kendi içimize kapanmayı, yoğunluktan dışarıdaki hayatımızdan uzak kalmayı engelleyen mekanlardır.  Aslında işte tam da bu yüzden sıklıkla kullandığımız bu mekanların dizaynı çok önemlidir.

nargile-cafe
CAFE NARGİLE DEKORASYONLARI

İyi dizayn edilmemiş bir mekanın çok müşterisinin olmaması muhtemeldir diyebiliriz aslında. Çünkü artık günümüzde cafelerin görselliği müşteri yoğunluğunu belirliyor. Hatta son zamanlarda cafelerde değişik tasarımlara yönelildiğini görmek mümkün.

Tasarlanan bu mekanlar genellikle çeşitli konseptler üzerinde ilerlemektedir. Kitap-cafe ya da nargile-cafe örnek olarak gösterilebilir. Tasarımın kilit noktası diyebileceğimiz konseptler bu bağlamda önem teşkil ediyorlar.

Nargileyi aslında çoğumuz Osmanlı tarihine dayandığını düşünürüz ama nargile ilk olarak Hindistan’da keşfedilmiştir. Ardından yıllar sonra tütünün de eklenmesiyle zaman içinde her kültürün katkısıyla günümüze ulaşmış olduğunu eklemek isterim.

Mevcut nargile-cafelerin dizaynlarına baktığımızda ilk gözümüze çarpan unsur herhalde aydınlatmadır. Genellikle mekanlar loş ve yumuşak aydınlatmayla dizayn edilmiştir. Tabiki muhteşem bir manzaranız varsa bu durum pek geçerli olmayabilir. Gün ışığından ve manzaradan maksimum yararlanmak için tavanda ve duvarda yüksek pencere açıklıkları mekanın aydınlatılmasında büyük yarar sağlamaktadır.

Bir diğer unsur ise; -ki benim için en önemli unsur diyebiliriz- ergonomi ve ergonominin sağladığı mahremiyet. Ne kadar açık ve ortak kullanılan bir mekanda olsak da, hiç kimse kendi sohbetinin başkası tarafından duyulmasını veya başkasının sohbetinin kendisini rahatsız etmesini istemez.

nargile-cafe
CAFE NARGİLE DEKORASYONLARI

Bu yüzden mekandaki masaların birbirleri arasındaki mesafeye dikkat edilmeli hatta nargile-cafelerde loca seçeneği müşterilere sunulabilmelidir. Bu konforun yanında olmazsa olmaz rahat oturma alanlarını da düşünmek gerekir tabi. Çoğu cafede kullanılan klasik sandalyelerin nargile-cafelerde pek de tercih edilebilir bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Zira onun yerine kullanılan puf ve armut koltuklar daha iyi bir örnek gösterilebilir.

Fonda çalan hoş bir müzik, arkadaşınızla ettiğiniz hoş sohbetin yanında bir de nargilenizin közü sürekli değiştiriliyorsa o cafeden erken kalkmanız artık pek de mümkün değildir.

Tepeli Bünyesinde CAFE / RESTAURANT çalışmalarımızı gördünüz mü ?

PROJELERE GİTMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

PROJE TALEPLERİNİZ İÇİN ;

İletişim

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !

Sitemizde Yer Alan Çalışmaların “TAMAMI” Tepeli Mimarlık imzası taşımaktadır !

Web sitemizde, sosyal ağlarda “Tepeli Mimarlık” imzası ile paylaşılan, yayınlanan metin, görsel ve tasarımlar 5846 sayılı yasa ve ilgili mevzuat gereği korunmakta olup kopyalanamaz, kullanılamaz ve başka sitelerde yayınlanamaz!