eczane dekor

ECZANE DEKORASYONLARI

Gününün çoğunu hastanede geçirmiş olan müşterilerin huzuru ve gün boyu orada bulunacak çalışanların rahatlığı açısından eczane dekorasyonu önemli bir yer edinmektedir.

Tasarlanmış eczanelerde müşteri karşılama alanı çoğunlukla ana odak noktasıdır. Güvenlik açısından kasa ve bankolar ise kapıdan en uzak noktaya konumlandırılmıştır. Bu bankolar düz, bombeli veya oval şekilde tasarlanabilirler.

Optimum verimliliği sağlamak için bölümlendirmeler (bebek, çocuk, dermokozmetik, ağız ve diş sağlığı vs.) müşterinin dikkatini çekecek şekilde ve aynı zamanda müşteriyi rahatsız etmeyecek düzende dizayn edilmelidir.

eczane dekor

Tasarımda ergonomi ve esnekliği baz alan çalışmalar uzun süre kullanımda verimliliği sağlamakla birlikte, metrekaresi küçük bir eczaneyi büyük mobilyalarla düzenlemek gelecekte ergonomi açısından sorunlara neden olabilir.

Bunların yanında eczanelerin en dikkat çeken unsurları kullanılan renkler ve malzemelerdir. Bu bağlamda renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir. Bununla birlikte eczanelerin genelinde beyaz renk hakimdir. Bunun sebebi insan psikolojisi için beyaz rengin, temizlik, ferahlık, hijyen gibi algıları uyandırmasıdır. Ayrıca, beyaz rengin ana renklerle(sarı, kırmızı, mavi) birlikte kullanıldığında enerji dağılımının daha rahat gerçekleştiğini ve çalışanı özgür kıldığını söylemek de mümkün.

Renklerin yanında kullanılan malzeme, örneğin ahşap daha sıcak bir ortamın oluşmasında yardımcı olabilir.

Yüksek tavanlı mekanlar tercih edilirken bu tavanların geneli hareketli biçimde düzenlenmiştir. Asma tavan ve led ışıkların kullanımı yaygındır. Tavanın devamındaki duvarlar raf olarak kullanılabilirler. Bu rafların ya da bölümlerin renkleri ve düzenleri önem teşkil eder.

Bir diğer ve önemli etken de, aydınlatmadır. Loş ve yumuşak bir aydınlatma eczanelerde çok tercih edilmez. Döşemede ve mekanda planlanan ferahlık aydınlatmada da geçerliliğini korur. Ortam müşterileri rahatsız etmeyecek şekilde aydınlatılır.

Müşterilerin dikkatini çekmek için, örneğin kadın müşterilerin daha yakından ilgilenecekleri dermokozmetik ürünlerinin olduğu bölümler renkler ve aydınlatma olarak daha dikkat çekici hale getirilebilir.

Ayrıca mekanın içinde bulunan küçük standlarda müşterilerin sıra beklerken kullanabileceği ve zaman geçirebileceği ayrıntılardan biridir. Eczane dizaynlarının ana düşüncesi müşteriye ferah bir ortam yaratmaktır. Bu ortamı müşterinize sunabildiğiniz takdirde, mutlaka bir sonraki alışverişinde yine sizi tercih edecektir.

 

 

MEKANINIZA ÖZEL PROJE TALEBİNDE BULUNMAK İÇİN ;

 

iletişim

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !

Sitemizde Yer Alan Çalışmaların “TAMAMI” Tepeli Mimarlık imzası taşımaktadır !

Web sitemizde, sosyal ağlarda “Tepeli Mimarlık” imzası ile paylaşılan, yayınlanan metin, görsel ve tasarımlar 5846 sayılı yasa ve ilgili mevzuat gereği korunmakta olup kopyalanamaz, kullanılamaz ve başka sitelerde yayınlanamaz!