KÜTÜPHANE DEKORASYONLARI

Eski zamanlarda özellikle 80’li yıllarda neredeyse her evin bir köşesinde bulunan kütüphaneler, internet ve elektronik kitapların yaygınlaşmasıyla bir hayli azalmışlardır.

Ama yinede, birçok insan kitabın dokusundan, elinde bıraktığı histen ve kokusundan vazgeçmek istemiyor. Bununla birlikte bu kitapları koymak için tasarlanan kitaplıklar gün geçtikçe çeşitleniyor.

Şayet, sahip olduğunuz kitaplar çoksa, büyük bir kütüphane işinizi görecektir. Duvardan duvara, boydan boya ya da tavandan tabana tarzı tasarımlar büyük kitaplıklar için ideal seçimlerdir.

Tavandan tabana olan kitaplıklar ortama ferahlık sağladığı gibi aynı zamanda ortamın olduğundan daha yüksek görünmesini de sağlarlar.

Bunların  yanında aklımıza düşen ilk kitaplık görüntüsü klasik raf düzeninde devam eden çalışmalardır. Buna bağlı kalmak istemeyen müşterilere çaprazlama hizalanan raf sistemlerini, birbirinden orantısız büyüklükte olan kutucuklu raf sistemlerini ve bunun gibi daha da çoğaltabileceğiniz tasarımları sunabilirsiniz.

Eğer evinizde yeteri kadar alanınız varsa sadece bir duvara kütüphane yapmakla kalmak istemeyebilirsiniz. Zira, kütüphane yapılacak yer kadar kütüphanenin olacağı ortamda önemlidir.

 

Kütüphaneler bir işlevi olduğu gibi aynı zamanda estetik anlamda da bir fonksiyon sunmaktadır. Kullanılan malzemelerle, rafların arka kısmında kalan duvarların renklendirilmesiyle de bu estetik görünüm sağlanabilir.

Ayrıca kitaplığınızı, aile fotoğrafları, küçük heykeller, dekoratif kutular gibi çeşitli objelerle zenginleştirip, kişiselleştirebilirsiniz.

Kütüphanenizin olduğu ve okuma yapacağınız bölümde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise, aydınlatmadır. Işığın yönüne, yansımasına ve oluşturacağı gölgeye dikkat edilmelidir. Titreme yapan ve sabit akıma sahip olmayan aydınlatma gözünüzü yorabilir. Bu yüzden sabit aydınlatmalar tercih edilmesi daha uygundur.

Gürültü seviyesinin 50 desibelin altında olması ve odanızın yeterli hava sirkülasyonuna sahip olması iyi ve kalıcı bir okuma yapmanıza fayda sağlayacaktır.

 

MEKANINIZA ÖZEL PROJE TALEBİNDE BULUNMAK İÇİN ;

 

iletişim

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !

Sitemizde Yer Alan Çalışmaların “TAMAMI” Tepeli Mimarlık imzası taşımaktadır !

Web sitemizde, sosyal ağlarda “Tepeli Mimarlık” imzası ile paylaşılan, yayınlanan metin, görsel ve tasarımlar 5846 sayılı yasa ve ilgili mevzuat gereği korunmakta olup kopyalanamaz, kullanılamaz ve başka sitelerde yayınlanamaz!