merdiven tasarım

MERDİVEN ALTI TASARIMLAR

İki yada daha fazla katlı konutlarda en az kullanılan alanlar merdiven altlarıdır. Ölü alanlar gibi gözüken bu bölüm, aslında tasarım için büyük potansiyele sahip hacimlerdir.

Genelde merdiven altları, eski eşyalarımızı sakladığımız ardiye niteliğinde yerlerdir. İyi ve fonksiyonel bir şekilde tasarlandıklarında oldukça kullanışlı alanlar elde edebileceğimiz mekanlar haline gelebilirler.

merdiven tasarım

İlk olarak merdiven altlarını, fonksiyonelliğin dışında sadece dekoratif bir öğe olarak kullanabilirsiniz. Ya da eviniz ne kadar büyük olursa olsun, her zaman ihtiyacınız olacak bir depolama alanına çevirebilirsiniz. Bir ayakkabılık ya da bir portmanto.

Odaları ve katları birbirine bağladığı ve aynı zamanda geçiş özelliği taşıdığı için, estetik görünümleri önemlidir. Bundan dolayı en sık kullanılan diğer bir çözüm ise, merdiven altı kütüphane tasarımlarıdır.

Ayrıca, bu alanlarda divan tarzı küçük oturma alanları oluşturmakta mümkün. Kitap okurken dinlenebileceğiniz ya da çocuklarınızın oyun oynayabileceği küçük mekanlar oluşturmakta boş duran merdiven altını değerlendirmekte iyi bir yöntem olabilir.

Evlerine doğal bir dokunuş yapmak isteyenler için, iç mekanları canlandıran ve huzur amaçlı kullanılan Zen bahçeleri de bu fikirlerden biri.

Evinize gelen misafirler için merdiven altında küçük bir lavabo ve tuvalet tasarlanabilir. Ayrıca, hem estetik görüntüsü hem de işlevselliği açısından merdiven altı mini barlarda bu alanlar için idealdir.

merdiven tasarım

Eğer merdiveniniz salonunuza denk gelen bir alandaysa, merdiven altını televizyon ünitesi olarak değerlendirebilirsiniz. Buna benzer biçimde, uygun bir masa sandalyeyle verimli bir çalışma alanına ve mutfağa da dönüştürülebilirsiniz.

Bir evcil hayvanınız varsa onun için küçük bir kulübe bile tasarlayabilir, ona ait bir mekan oluşturabilirsiniz. 

 

MEKANINIZA ÖZEL PROJE TALEBİNDE BULUNMAK İÇİN ;

 

www.tepelimimarlik.com/iletisim

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !

Sitemizde Yer Alan Çalışmaların “TAMAMI” Tepeli Mimarlık imzası taşımaktadır !

Web sitemizde, sosyal ağlarda “Tepeli Mimarlık” imzası ile paylaşılan, yayınlanan metin, görsel ve tasarımlar 5846 sayılı yasa ve ilgili mevzuat gereği korunmakta olup kopyalanamaz, kullanılamaz ve başka sitelerde yayınlanamaz!